Termal Etiketlerin Kullanım Ömürleri

Termal Etiketler Nerelerde Kullanılır?

Termal etiketler genel olarak tüketim işlemlerinin hızlı olarak gerçekleştiği alanlarda kullanılmaktadır. Bu alanlar hastaneler, gıda sektörünün yoğun olduğu yerler, otomasyon sisteminin uygulandığı sahalar ve kuryelik hizmeti sunan kargo şirketleri gibi sahalardır.

Termal etiketler, doğal etkenlere maruz kaldığında zarar görmesi mümkün olan etiket cinsleridir. Kullanım ömürleri etiket cinslerine göre farklılıklar göstermektedir. Lamine ( top ) termal etiketler 6 ya da 9 ay gibi bir ömre sahip iken, eco termal etiketler 3 ile 6 aylık kullanım ömrüne, semi termal etiketler ise uygun şartlar sağlandığı takdirde 8 ile 10 ay gibi bir kullanım ömrüne sahiptirler.

 

Termal Etiketler Hangi Cinslerde Bulunmaktadır?

Termal etiketler üç ayrı cinste sınıflandırılmaktadır. Eco termal etiketler, semi termal etiketler ve lamine ( top ) termal etiketler bu sınıflandırmanın çeşitleridir.

Semi termal etiketler, yüzeylerinde koruyucu tabaka barındıran ve etiket grupları içerisinde en çok tercih edilen eco termallere göre, daha dayanıklı olmaları özelliği ile bilinen etiket cinsleridir. Baskı yöntemi olarak direkt termal kullanılmaktadır. Bu sebepten dolayı, semi termal etiketler ile alınacak baskılarda ribon’a ihtiyaç duyulmaktadır. Bir diğer detay ise, kullanılacak barkod yazıcının direkt termal baskı seçeneğini destekliyor olmasıdır.

Eco termal etiketler yüzeylerinde koruyucu tabaka içermeyen etiket cinsleridir. Etikette bulunan kağıt kısmın üzerine termal lamine edilerek hazırlanmışlardır. Baskı yöntemi olarak bu etiket tiplerinde de direkt termal yöntemi kullanılmaktadır. Ribon kullanılmaması nedeni ile baskı maliyetlerinin minimum seviyelerde kalması sağlanmaktadır. Barkod yazıcı cihazının bu özelliğe uygun baskı yöntemini desteklemesi gerekmektedir.

Lamine termal etiketler, direkt termal baskı yönteminin kullanıldığı etiket cinsleridir. Eco termal sınıfı etiketlere göre uzun ömürlü olmaları belirgin özelliklerindendir. Ribonsuz baskı seçeneğini sunmaları nedeni ile düşük maliyetli baskı elde edilmesini sağlamaktadır. Yüzeyinde koruyucu bir tabaka içermektedir. Genel anlamda etiketin yapışkanlığı ile kağıt ağırlığında eco etiketlere göre bir fark bulunmamaktadır. Tüm termal etiketlerde olduğu gibi, doğal etkenlere maruz kaldığında hasar görmesi kaçınılmazdır. Kullanım ömrünü tamamlamasından sonra, üzerine yapılan baskıların geçen süre zarfında kararmaya başladığı gözlenmektedir.

Kaynak : https://www.panetiket.com/termal-etiket