Ribon Nedir? Ribon Ve Çeşitleri Nelerdir?

Termal transfer baskı yöntemlerinde kullanılan ribonlar, rulo halinde olan şerit filmlere denilmektedir. Ribonların bir tarafında belli bir ısıda eriyen mürekkep yer alırken tam tersi yüzeyinde ise koruyucu ve taşıyıcı olan katmanlar yer almaktadır. Ribonlar 5 gruba ayrılmaktadır. Bu gruplar aşağıda anlatılmıştır.

 

Wax Ribonlar

Wax ribonlar kısaca kâğıt ribonu olarak ifade edilmektedir. Wax ribonlar, kuşe ile wellium türü kâğıtlarda düşük ısı ile kullanılmaktadır. Wax Ribonların karışımında % 98 oranında bal mumu, % 2 ‘de reçine bulunmaktadır. Ayrıca baskı mürekkebi de 30 dereceye kadar dayanıklı olmaktadır. Wax ribonun uygulama alanları şunlardır:

-Kargo etiketleri
-Fiyat etiketleri
-Ürün spesifikasyonları
-Barkod etiketleri

Uygulama yüzeyleri ise;

-Vellum kâğıtlar, opak kâğıtlar, kuşe, baskılı kâğıtlar.

 

Wax Resin Ribon

Wax resin ribonlar, çok yönlü olarak bilinen ribon çeşididir. Birçok farklı materyal üzerinde baskı alınmasını sağlamaktadır. Üstün performans sağlayan Wax resin ribonlar, uygun fiyatı ile de tercih edilmektedir. Genel amaçlı bir ribon olan Wax resin ribonun mürekkebi 85 dereceye kadar dayanıklılık gösteren bir mürekkeptir. Karışımında ise % 30 balmumu var iken % 70 reçine vardır. Bu ribonun uygulama alanları şunlardır:

-Genel etiketleme işlemleri
-Kargo ile raf etiketleri
-Barkod

Uygulandığı yüzeyler;

-Standart kâğıtlar
-Sentetik kâğıtlar
-Baskılı kâğıtlar

 

Resin Ribon

Yıkama talimatı ribonu olarak bilinmektedir. Saten, Japon akmazı ve bu tür malzemelerde baskı amacı ile kullanılmaktadır. Mürekkebi 150 dereceye dayanıklı olan en kaliteli mürekkeptir. Uygulama alanları tekstil etiketleri, drop etiketleri, yıkama ve yaka etiketleridir.

 

Zebra Ribon

Türkiye’de pek fazla satışı olmayan Zebra ribonların standart boyutlarda satışı sunulmaktadır. Diğer ribonlarla kıyaslandığında fiyatı daha yüksektir.

 

Toshiba Ribon

Bu ribonlar genellikle yurt dışından getirtilmektedir. Yurtdışından standart ölçü ve metrajda geldiği için istenilen her ebatta bulunamamaktadır. Eskiden bu ribonu diğerlerinden ayıran temel özellik artık kalmamıştır.