Bakla Yemeği Nasıl Yapılır

Bakla Yemeği Nasıl YapılırBakla, Ege ve Akdeniz’de yetişen oldukça faydalı sebzelerimizden bir tanesidir. Kuru bakla ve taze bakla olarak ikiye ayrılır ve ikisinin de yemekleri oldukça lezzetli olur. Bakla görüntü olarak taze fasulyeye benzer içinde tanecikleri vardır. İçeriğindeki zengin protein sayesinde özellikle et yemesi tavsiye edilmeyen kişiler için oldukça doyurucu ve besleyici bir besindir.

Etten alınan tüm vitamin ve besin öğeleri baklada da bulunmaktadır. Zeytinyağlısı oldukça lezzetli olan bakla yemeğinin üzerine bir de sarımsaklı yoğurt dökünce tadından parmaklarınızı yiyeceğiniz kadar lezzetli olur. Peki, bu pek faydalı sebzemiz Bakla yemeği nasıl yapılır?

Bakla Yemeği Yapımı İçin Gerekli Malzemeler;

500 gram taze bakla

1 adet orta boy kuru soğan

1 yemek kaşığı salçaBakla Yemeği Nasıl Yapılır

Kırmızı pul biber

Karabiber

1 yemek kaşığı un

Bir adet limonun yarısı

1 adet küp şeker

5 yemek kaşığı zeytinyağı

 

Bakla Yemeği Nasıl Yapılır

Baklalar bol suda iyice temizlendikten sonra küçük küçük doğranır. Kararmaması için unlu ve limonlu, bol miktardaki suyun içinde bekletilir. Bu süre içinde daha önceden hazırladığımız kuru soğanlar pembeleşinceye dek sıvıyağda pişirilir. Ardından söylenilen baharatlar ve hazırlanan salça ilave edilir. Baklalar yıkanmaksızın suyu alınıp genişçe bir tencereye konulur.

Biraz kavurduktan sonra baklaları 1 ya da 2 parmak geçmek kaydı ile su ilave edilir. Düdüklü tencereye su ve tuzu ilave ettikten sonra sıkıca kapatıp kaynaması beklenir. Kaynadıktan sonra ise yarım saat ya da kırk beş dakika kısık ateşte iyice pişirilir. Ardından ocaktan alınır ve daha önceden hazırlanan sarımsaklı yoğurt ile servis yapmaya hazır hale getirilir. Sarımsaklı yoğurdun biraz soğuduktan sonra konulması tavsiye olunur. Afiyet olsun.

Not: Şayet bakla yemeğinizi düdüklü tencere yerine normal tencerede yapacaksanız yemeğiniz daha uzun sürede pişecektir. Fakat bu süre içerisinde yemeğinizi sık sık kontrol ediniz.