Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin dünya üzerinde popüler olmaya başlayan sanal bir para birimidir. Bu para birimi, herhangi bir ülkeye bağlı olmadığından sınırlı sayıda ve kısıtlı imkânlarla basılmaktadır. Ayrıca Bitcoin basmak için kullanılan bilgisayar donanımları oldukça pahalı olduğundan, alım satım için kullanılan Bitcoin’lerin değeri sürekli değişmektedir.

Bitcoin satın almak isteyen kişiler ya belli bir kur üzerinden alım satım yapabilirler ya da elinde Bitcoin bulunduran birinden direkt olarak satın alabilirler. Bitcoin satın almak için para transferi ya da nakit para gibi birçok yolu kullanabilirsiniz. Bu satın alma yolları, Bitcoin satın alacağınız kişiye ve ülke koşullarınıza göre değişebilmektedir. Bitcoin satın almak için öncelikle Bitcoin Cüzdanı açtırmanız gerekmektedir. Bitcoin’leri taşıyabileceğiniz bu cüzdan, banka cüzdanı gibi işlem görmektedir. Bu cüzdanı almak için ise 2 farklı yöntem bulunmaktadır.

-Yazılımsal Cüzdanlar: Bilgisayarınızın sabit diskinde saklayabileceğiniz Bitcoin cüzdanları
-Çevrimiçi Cüzdanlar: Web tabanlı olarak saklanabilen Bitcoin’leri herhangi bir internet sitesi üzerinden de saklamak mümkündür.

Her 2 yöntemde de zarara uğramamanız ve Bitcoin’leri güvenle saklayabilmeniz için yapılması gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Eğer Bitcoin’leri sabit diskinizde saklıyorsanız; sürekli yedekleme yapmak, bilgisayar çökmesi sonrası sizleri mağdur olmaktan koruyacaktır. Fakat çevrimiçi bir cüzdan hesabı açtırmak istiyorsanız; güvenliği ön planda tutan, herkes tarafından tanınan bir site ile çalışmak da paranızın yok olmaması ve işlemlerin düzgün yürümesi için önemlidir. Değiş-tokuş sistemi ile alıp satabileceğiniz Bitcoin’ler, borsalarda işlem görmektedir.

Banka hesaplarınızla cüzdanlarınız arasında bağlantı kurmanız, işlemlerin hızlı ve kolay yapılmasını sağlayacaktır. Uluslararası alanda tanınan ve birçok kişinin kullandığı sitelerden Bitcoin almak, işlemlerin güvenle ve hızlı yapılmasını sağlayabilecektir. BTC piyasa fiyatından işlem yapabileceğiniz bu paraları, istediğiniz bir para birimine de çevrilebilirsiniz. Ayrıca belli bir komisyon ödeyerek sattığınız Bitcoin bedellerini hesabınıza kolaylıkla aktarabilirsiniz.